Punkty ładowania samochodów elektrycznych
Źródła energii

Stacja ładowania samochodów elektrycznych nie tylko za granicą – pojazdy zasilane prądem coraz popularniejsze

Osób decydujących się na zakup auta zasilanego prądem jest coraz więcej i z całą pewnością interesują je m.in. kwestie związane z ładowaniem tego typu pojazdów. Wbrew pozorom nie są oni skazani wyłącznie na stacje ładowania samochodów elektronicznych czy też na czekania kilku godzin, aż bateria zostanie w pełni naładowana. Jak zatem wygląda to w praktyce?

stacja ładowania samochodów elektrycznychStacja ładowania samochodów elektrycznych nie tylko za granicą – pojazdy zasilane prądem coraz popularniejsze

Samochody elektryczne wyposażone są w baterie, które wymagają regularnego i obecnie nadal stosunkowo częstego ładowania. Pojawia się jednak pytanie, gdzie można ładować takie auto zasilane prądem? Co ciekawe, nie ma potrzeby podjeżdżania do najbliższej stacji ładowania samochodów elektrycznych, gdyż auto można ładować w ładowarkach z gniazdka w garażu. Są one dostępne także na parkingach czy też w centrach handlowych. Chociaż obecnie nadal ilość stacji ładowania samochodów elektrycznych jest ograniczona, to na przestrzeni czasu ulegnie to zmianie i staną się one powszechnie dostępne. Jeśli chodzi o ładowarki do samochodów zasilanych prądem, to dzielą się one na modele wolne, szybkie, bardzo szybkie i superszybkie. W przypadku tych najwolniejszych 3kW czas ładowania wynosi od 6 do 12h, a szybkie 7 kW naładują baterię w przeciągu 3-6h. Bardzo szybkie ładowarki 43 kW na prąd zmienny lub 50 kW na prąd stały są w stanie podładować baterię do 80% w przeciągu trzydziestu minut. Podobnie wygląda to w przypadku superszybkich ładowarek 120 kW. Jak widać, w celu naładowania baterii nie trzeba wcale czekać kilkunastu godzin.

A co z zasięgami?

Osoby zastanawiające się nad zakupem auta elektrycznego z całą pewnością są zainteresowane kwestią ich zasięgu. Kwestia ta jest niestety nadal słabą stroną tego typu pojazdów. W przypadku nowoczesnych modeli zasilanych prądem możliwe jest przejechanie na pełnej baterii około 500 km. Niestety są one jednocześnie najdroższe, a tańsze modele samochodów napędzanych energią elektryczną nie są już w stanie uzyskać takich zasięgów. Przeciętny pojazd elektryczny pozwala na jednorazowe przejechanie od 100 do 300 km. Pojemność baterii to jedno, ale na zasięg pojazdu elektrycznego ma wpływ wiele innych czynników. Przykładowo podczas gorących dni zasięg auta się zmniejszy ze względu na konieczność przeznaczenia energii na chłodzenie. Z kolei zimą energia ta zostanie zużyta do podgrzania baterii. Nie bez znaczenia jest także stosowanie klimatyzacji i dynamika jazdy. Stacji ładowania samochodów elektrycznych ciągle przybywa, dlatego zakup auta wyposażonego w ten napęd będzie dobrym wyjściem.