Porady energetyczne

Energia elektryczna dla domu – na jaką taryfę się zdecydować?

Każdy odbiorca energii elektrycznej ma prawo wyboru dowolnej taryfy, a dzięki tak dużej różnorodności możliwe jest dobranie tej odpowiedniej, a więc dostosowanej do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Dobrze dobrana taryfa energii to sposób na zmniejszenie rachunków za prąd. Nie zawsze najoptymalniejszym wyborem dla każdego gospodarstwa domowego jest taryfa jednostrefowa. Czasami znacznie bardziej opłacalnym wyborem okazuje się taryfa dwustrefowa – nocna czy też weekendowa.

Energia elektryczna dla domu – na jaką taryfę się zdecydować?

W przypadku gospodarstw domowych do dyspozycji są taryfa jednostrefowa G11, taryfa dwustrefowa G12 oraz taryfa weekendowa G12w. To, która z nich będzie najskrzętniejsza, zależy przede wszystkim od tego, w jakich godzinach w ciągu doby występuje największe zużycie energii elektrycznej w danym domu. Jeśli przypadają one przede wszystkim na godziny szczytowe, to lepiej jest pozostać przy taryfie jednostrefowej – ze stałą stawką cenową za kilowatogodzinę przez całą dobę. W przypadku gospodarstw domowych, gdzie największe zużycie prądu przypada (lub można zaplanować większość czynności typu sprzątanie domu i pranie) na godziny pozaszczytowe (wieczorne i nocne), lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na taryfę dwustrefową. Dzieli ona bowiem dobę na dwie strefy – z niższą i wyższą stawką za kWh. W godzinach pozaszczytowych prąd jest znacznie tańszy. Inną opcją jest taryfa weekendowa. W jej przypadku tańsza strefa obowiązuje nie tylko od 22.00 do 6.00 w dni robocze, ale również przez całą sobotę i niedzielę oraz w święta i dni wolne ustawowo od pracy.

Jak zmienić taryfę energii elektrycznej?

Każdy odbiorca energii elektrycznej ma prawo do zmiany zarówno taryfy energii, jak również swojego dotychczasowego dostawcy prądu. Warto od razu zaznaczyć, że jest to całkowicie bezpłatne i może pozwolić na zaoszczędzenie niemałych pieniędzy w skali roku. Tym bardziej, że rachunki za prąd pochłaniają sporą część domowego budżetu. W celu zmienienia obecnej taryfy prądu, należy skontaktować się w tej sprawie ze swoim sprzedawcą prądu. Konieczne jest wówczas sporządzenie i podpisanie aneksu do umowy z zakładem energetycznym. Możliwe jest również podpisanie nowej umowy. Zmiany taryfy można dokonać raz w roku, nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów.