Źródła energii

Panele fotowoltaiczne, a ich wydajność w pochmurne dni

Wiele firm zastanawia się, jak powinna wyglądać produkcja paneli fotowoltaicznych w przeciągu roku, aby po zainwestowaniu w panele była to inwestycja opłacalna. Szacuje się, iż w ciągu kolejnych 25 lat ceny energii elektrycznej wzrosną o około 40 procent od dzisiejszej ceny wyjściowej. Dlatego też inwestycja w instalacje fotowoltaiczne dla firm jest jak najbardziej konieczna. Czy jednak w Polsce opłacalność założenia paneli jest wystarczająca? Wielu inwestorów zastanawia się nad tym, biorąc pod uwagę moc promieniowania słonecznego w Polsce. Jak jest z tym faktycznie? Odpowiadamy.

Moc promieniowania słonecznego

Kluczową kwestią w przypadku instalacji fotowoltaicznych jest moc promieniowania. Istotne jest, czy nasze warunki klimatyczne nie obniżają mocy paneli PV, tym samym powodując, że fotowoltaika dla firm nie będzie opłacalna, niekorzystnie wpływając na działanie paneli. Dlatego insolacja, tj. średnia moc promieniowania słonecznego jest jednym z ważniejszych czynników, jakie należy brać pod uwagę przy rozważaniu opłacalności. Najbardziej nasłonecznione miejsca w Polsce to pas od Szczecina po Gdynię oraz tereny wokół Olsztyna, a ponadto Krakw, Tarnów, Rzeszów i Lublin, czy niewielkie miejscowości na południowym zachodzie Polski. Moc promieniowania słonecznego w tamtych rejonach wynosi < 1000 kWh/m2, zaś w pozostałych waha się pomiędzy <1000 a 1160 kWh/m2.
Oznacza to, że wybierając panel o mocy 300 W, w ciągu roku powinien wyprodukować on 300 kWh energii.

Niskie nasłonecznienie, a sprawność paneli

Wybierając panele fotowoltaiczne dla firm, sprawdź jak dane panele działają w momencie zakrycia nieba przez chmury. Możliwe jest obliczenie ich sprawności względnej w warunkach niskiego nasłonecznienia. Warto wybierać panele posiadające powłokę ARC glass, czyli Anti Reflective Coating Glass. Jest to specjalna powłoka, która zwiększa wydajność konwersji modułu. Szacuje się, że wartość ta podnosi się o około 3,5 do aż 5 procent. W przypadku zachmurzenia, a nawet deszczu praca ogniw fotowoltaicznych nie zatrzymuje się. Jednak pierwotna efektywność modułu może zmniejszyć się od około 60 – 80 procent. Należy pamiętać również, że po zmroku instalacje fotowoltaiczne przestają pracować całkowicie.

Więcej informacji dotyczących inwestycji w fotowoltaikę można znaleźć na stronie https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-dla-firm-czy-warto-zainwestowac.