Źródła energii

Dofinansowanie do fotowoltaiki: czy warto z niego skorzystać?

Wizja posiadania własnego źródła taniej energii oraz chęć dbania o środowisko – oto czynniki, które mogą skutecznie przekonać do fotowoltaiki. Nie brak też osób, które decydują się na takie rozwiązanie ze względu na możliwość dofinansowania takiej inwestycji. Co można zyskać?

Czy warto postawić na fotowoltaikę?

Panele słoneczne to rozwiązanie chętnie wybierane przez tych, którzy chcą żyć ekologicznie, oraz przez tych, dla których priorytetem jest ekonomia. Fotowoltaika (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-dotacje) to tani prąd oraz niezależność od sieci energetycznych, to również możliwość odprowadzania nadwyżek energii do sieci. Efekt? W wielu przypadkach inwestycja w panele zwraca się po kilku latach, a późniejsze oszczędności pozwalają odłożyć większe sumy pieniędzy na spełnianie innych marzeń.

Fotowoltaika: na jakie dofinansowanie można liczyć?

By móc się cieszyć własnymi panelami, trzeba na początek trochę zainwestować. Ile? To zależy od wielkości domu i ilości osób, które w nim mieszkają. Zazwyczaj jest to wydatek około 15-25 tysięcy złotych, co może być dla niektórych osób dużą przeszkodą. Warto jednak pamiętać, że każdy może dostać spore dofinansowanie do fotowoltaiki. Co trzeba zrobić?

Przede wszystkim wybrać odpowiedni program wsparcia. Jest ich sporo, zarówno tych ogólnopolskich, jak i lokalnych. Rządowy program „Mój prąd” to szansa na dofinansowanie w kwocie do 5 tysięcy złotych, nieco więcej można zyskać w ramach programu „Czyste powietrze” (tu można starać się i o dotacje, i o pożyczki na preferencyjnych zasadach). Warto też sprawdzać lokalne programy, tworzone m.in. przez samorządy tych miast, w których smog stał się bardzo dużym problemem. Sporo można też zyskać w trakcie rozliczania się z podatków. Tu można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki czemu można od podatku odliczyć wszelkie wydatki związane z instalacją paneli słonecznych. Możliwości dofinansowania fotowoltaiki jest zatem sporo, dzięki czemu każda osoba zainteresowana takim rozwiązaniem może znaleźć dla siebie odpowiednie wsparcie.