Wybór dostawcy i taryfy energii elektrycznej będzie miał bezpośredni wpływ na wysokość rachunków za prąd, dlatego też należy dobrze przemyśleć swoją decyzję. Obecnie na rynku dostępnych jest wielu sprzedawców prądu, a więc jest w czym wybierać. Taryfa dostosowana do rzeczywistych potrzeb danego przedsiębiorstwa to gwarancja uzyskania niemałych oszczędności w skali roku, a jak wiadomo, faktury za prąd pochłaniają sporą część firmowego budżetu. Jak zatem mądrze kupić energię elektryczną?
Zakup energii dla firmy a okres umowy
Mnogość sprzedawców energii elektrycznej sprawia, że nie ma większego problemu ze znalezieniem najkorzystniejszej oferty dla firmy, czyli dostosowanej do jej indywidualnych potrzeb. Dostawcy dwoją się i troją, aby tylko przekonać potencjalnego klienta do skorzystania właśnie z ich oferty. Nie wszystko jednak złoto co się świeci i czasem na pozór atrakcyjna oferta może okazać się przysłowiowym kotem w worku. Bardzo ważne jest zatem dokładne czytanie zaproponowanej umowy i rozwianie wszystkich ewentualnych wątpliwości. Wielu sprzedawców oferuje gwarancję ceny, co zwykle wiąże się z koniecznością popisania umowy terminowej. Jeśli wówczas dojdzie do jej przedwczesnego rozwiązania, to przedsiębiorca prawdopodobnie będzie musiał zapłacić karę umowną. Zmiana taryfy w przypadku umowy terminowej nie będzie z kolei możliwa, nawet jeśli pojawi się korzystniejsza oferta. Najczęściej do wyboru jest jeden wariant czasowy okresu umownego, którego długość nie przekracza dwóch lat. Decydując się na dłuży okres gwarancji, zwykle w roku zakupu prąd będzie nieco droższy, a oszczędności będzie można odnotować dopiero po jakimś czasie.
Uwaga na oferty z gwarancją ceny
Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, że wybierając wariant gwarancji ceny za prąd, mogą pojawić się w czasie trwania umowy podwyżki. Jak to możliwe? Otóż owa gwarancja dotyczy kosztów zakupu energii dla firmy, a przecież na rachunku widnieją jeszcze koszty dystrybucyjne. Z kolei usługi dystrybucyjne są świadczone przez inny podmiot, a dokładniej przez operatora systemu dystrybucyjnego. Natomiast dystrybutor nie udziela gwarancji ceny.