e-faktura
Taryfy energetyczne

Taryfa G11 czy G12 w celu zmniejszenia rachunków za prąd?

Najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd jest bez wątpienia redukcja dobowego zużycia prądu, jednakże nie zawsze jest to możliwe do wykonania. Pozostaje zatem szukanie kolejnych pomysłów na oszczędności. Dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach okazuje się być zmiana taryfy energii, a co za tym idzie, zmiana swoich niektórych nawyków. Czasami bowiem możliwe jest zaplanowanie większości czynności typu sprzątanie i pranie na godziny pozaszczytowe, czyli objęte niższą stawką cenową za kilowatogodzinę. W przypadku taryfy dwustrefowej możliwe jest bowiem korzystanie w określonych godzinach z tańszego prądu.

Taryfa G11 czy G12 w celu zmniejszenia rachunków za prąd?

W przypadku gospodarstw domowych najczęściej wybieraną taryfą jest taryfa jednostrefowa. Jest to taryfa uniwersalna, gdzie przez całą dobę obowiązuje stała stawka cenowa za kilowatogodzinę. Nie ma zatem żadnego znaczenia to, w jakich godzinach ma miejsce największe zużycie energii elektrycznej, gdyż przez 24h/dobę cena prądu pozostaje niezmienna. Jeśli chodzi o kwestię rozliczania się, to z całą pewnością taryfa jednostrefowa okazuje się być najwygodniejszym wyborem. Nie jest to jednak najtańsza taryfa, gdyż dostępne są bardziej opłacalne opcje. Wszystko jednak zależy od tego, w jakich godzinach ma miejsce największe zużycie energii elektrycznej. Jeśli możliwe jest przeniesienie co najmniej 40% dobowego zużycia prądu na godziny wieczorne i nocne, to znacznie korzystniejszym wyborem będzie taryfa dwustrefowa G12. W jej przypadku strefa z niższą stawką za kilowatogodzinę obowiązuje przez 10h, a strefa z wyższą stawką taryfową przez 14h.

A może taryfa weekendowa?

Alternatywą dla taryfy G12 jest taryfa weekendowa G12a. W jej przypadku strefa z niższą stawką cenową za kilowatogodzinę obowiązuje w soboty i niedziele oraz w święta i w dni ustawowo wolne od pracy. W zależności od wybranego dostawcy prądu godziny szczytowe i pozaszczytowe mogą obowiązywać w innych godzinach, jednakże najczyściej wygląda to tak, że tańszy prąd jest już od godziny 22.00 w piątek do godziny 6.00 w poniedziałek.