Taryfa jednostrefowa jest uniwersalnym rozwiązaniem, jednakże nie zawsze tym najbardziej opłacalnym. Jeśli możliwe jest przeniesienie części czynności na godziny wieczorne i nocne, to znacznie korzystniejszą opcją będzie zdecydowanie się na taryfę dwustrefową. Wszystko jednak zależy od tego, jakie dane gospodarstwo domowe czy też firma ma dobowe zapotrzebowanie na energię elektryczną. W jakich godzinach zatem zużywać prąd, aby móc płacić mniej i zmniejszyć rachunki za prąd?
Kiedy taryfa nocna okazuje się być opłacalna?
Wiele osób szuka sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd, nie myśląc nawet o tym, że mogą płacić mniej, zmieniając tylko taryfę energii. Większość gospodarstw domowych korzysta z taryfy jednostrefowej, dzięki czemu mogą liczyć na łatwe rozliczanie się ze swoim dostawcą i nie muszą przejmować się tym, w jakich godzinach używają prąd. Okazuje się jednak, ze zmiana taryfy na dwustrefowa pozwala skutecznie obniżyć rachunki za energię i to bez konieczności ograniczania jej zużycia. W ten oto sposób można pobierać prąd wtedy, kiedy jest to najbardziej opłacalne. Taryfa nocna obowiązuję od godziny 22.00 do godziny 6.00. Jest to wówczas taryfa G12, a jej wariantem jest taryfa weekendowa G12w. W przypadku tej drugiej tańszy prąd obowiązuje nie tylko w soboty i niedziele, ale również w święta i wszystkie dni wolne ustawowo od pracy. Decydując się na taryfę weekendową, można zużywać energię przez całą dobę i to bez martwienia się o porę dnia.
W jakich godzinach obowiązuje tańszy prąd?
W zależności od wybranego dostawcy prądu godziny szczytowe i pozaszczytowe mogą być inne, dlatego też należy to sprawdzić. W przypadku taryfy G12 strefa szczytowa przypada najczęściej na godziny 7.00 – 13.00 i 16.00 – 22.00 a strefa pozaszczytowa na godziny 13.00 – 16.00 i 22.00 – 7.00. W strefie G12a wyróżnia się przykładowo doliny dzienne z wyższą stawką za kilowatogodzinę i dolinę nocną z tańszym prądem. Należy też wziąć pod uwagę okres czasowy, a dokładniej pory roku. Godziny szczytowe i pozaszczytowe zmieniają się latem i zimą (latem od 1 kwietnia do 30 września i zimą od 1 października do 31 marca).