taryfa c12a godziny
Taryfy energetyczne

Taryfa C12a sposobem na mniejsze rachunki za prąd

Okazuje się, że już sama zmiana taryfy energii elektrycznej może wiązać się ze zmniejszeniem kwoty widniejącej na fakturach za prąd. Warto mieć to na uwadze szczególnie w przypadku firm, gdzie rachunki za energię elektryczną pochłaniają sporą część budżetu. Oszczędności w wysokości kilku tysięcy z całą pewnością korzystnie wpłyną na sytuację finansową i będzie można wykorzystać je na rozwój firmy. Nie zawsze bowiem korzystanie z jednostrefowej taryfy jest najkorzystniejszą opcją. Czasami bardziej opłacalna będzie taryfa dwustrefowa typu C12a.

taryfa c12a godzinyTaryfa C12a sposobem na mniejsze rachunki za prąd

Dwustrefowa taryfa C12a dzienna jest taryfą sieci niskiego napięcia o mocy umownej nieprzekraczającej 40 kW. Jako, że w przypadku taryfy dwustrefowej doba podzielona jest na dwie strefy czasowe, obowiązują też dwie stawki cenowe za kilowatogodzinę. Niższa stawka przypada na godziny pozaszczytowe, czyli od 13.00 do 15.00 oraz w nocy. Z kolei w godzinach szczytu opłata za zużycie energii elektrycznej jest wyższa, a ma to miejsce od 6.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 22.00.

Większość firm korzysta z uniwersalnej taryfy jednostrefowej C11, jednakże czasami znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie przejście na taryfę dwustrefową. Wybór taryfy Cirmy12a będzie korzystny dla firmy, w przypadku której co najmniej 40% dobowego zużycia energii elektrycznej przypada na godziny pozaszczytowe, a więc objęte niższą stawką za kilowatogodzinę. Wówczas przedsiębiorca może odnotować niemałe oszczędności w skali roku, liczone w tysiącach złotych.

Czy można zmienić taryfę i jak to wygląda w praktyce?

Zmiana taryfy energii elektrycznej jest jak najbardziej możliwa i może zrobić to każdy. Co więcej nie wiążą się z tym żadne dodatkowe koszty. Pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się ze swoim sprzedawcą prądu w celu dokonania zmian w umowie. W przypadku klientów, którzy jeszcze nigdy nie zmienili sprzedawcy prądu i mają podpisaną umowę bezterminową, mogą dokonać zmiany taryfy w dowolnym momencie. Jest to zatem proste i całkowicie bezpłatne. W wielu przypadkach zmiana taryfy wiąże się z możliwością zaoszczędzenia niemałych pieniędzy w skali roku, dlatego też warto się przyjrzeć swoim fakturom za prąd i zastanowić się nad opłacalnością dokonania takiej korekty w swojej umowie.