rachunek za prąd
Taryfy energetyczne

Na czym polega taryfa G12w?

Bez wątpienia rachunki za prąd pochłaniają sporą część domowego budżetu i chociaż są mniej lub bardziej skuteczne sposoby na zaoszczędzenie na energii elektrycznej, to jednak niemożliwe jest zmniejszenie kwoty widniejącej na fakturze do zera czy też nawet do kilkunastu złotych. Liczy się nie tylko zużycie prądu, ale i opłaty stałe, w tym opłaty dystrybucyjne. Czasami warto jednak dobrze przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego i określić, w jakich godzinach czy dniach tygodnia przypada największe zapotrzebowanie na energię. Może się okazać, że oszczędności są na wyciągnięcie ręki i wystarczy zmieniać taryfę energii z jednostrefowej na dwustrefową czy też nawet na taryfę weekendową typu G12aw.

Na czym polega taryfa G12w?

Taryfa G12w jest taryfą energii elektrycznej skierowaną dla gospodarstw domowych o mocy umownej nieprzekraczającej 40 kW. Jest to taryfa dwustrefowa, dzieląca dobę na godziny szczytowe i godziny pozaszczytowe. Jak sama nazwa wskazuje, doba podzielona jest na dwie strefy – z niższą i wyższą stawką cenową za kilowatogodzinę. Litera „w” na końcu oznacza, że jest to taryfa weekendowa. Tańszy prąd przypada zatem na cały weekend – najczęściej już od 22.00 w piątek do godziny 6.00 w poniedziałek. W dni robocze strefa z tańszą stawką za kilowatogodzinę przypada na godziny wieczorne i nocne. Co więcej, tańszy prąd obowiązuje również w dni ustawowo wolne od pracy.

Kiedy warto zdecydować się na taryfę weekendową?

Na dwustrefową taryfę energii G12w warto zdecydować się w przypadku największego poboru prądu przez gospodarstwo domowe w godzinach wieczornych i nocnych oraz w weekendy. Będzie to opłacalne rozwiązanie, jeśli co najmniej 40% dobowego zużycia energii elektrycznej przypada na godziny pozaszczytowe, a więc objęte niższą stawką cenową za kilowatogodzinę. Wystarczy zatem zaplanować większą część czynności wymagających zasilania prądem na godziny wieczorne i nocne oraz w weekend. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie rachunków za prąd, co w skali roku pozwoli na zaoszczędzenie niemałych pieniędzy.