Popularna taryfa G11 jest przeznaczona w głównej mierze dla gospodarstw domowych, choć może znaleźć zastosowanie również w przypadku firm – w ograniczonym wymiarze. Zużycie prądu na tej taryfie również jest ograniczone. Czym charakteryzuje się ta najpopularniejsza w Polce taryfa?
Stałość stawki
Najbardziej podstawową cechą tej taryfy jest jej stała cena. To oznacza, że bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia, płacimy za zużyty prąd dokładnie tyle samo. Jest to stawka uśredniona, szczególnie opłacalna w gospodarstwach, w których trudno jest wskazać ewentualną porę, w której występuje zwiększone zużycie.
Zdarzają się natomiast domu, w których na przykład wodę ogrzewa się z użyciem bojlera. W przypadku takich gospodarstw lepszym rozwiązaniem mogą okazać się taryfy, w których ceny są zróżnicowane – o ile godziny niższych cen odpowiadają potrzebom domowników (na przykład – ma kto włączyć bojler o danej porze).
Warto nadmienić, że taryfa ta może znaleźć zastosowanie wyłącznie w gospodarstwach, w których zużycie energii elektrycznej nie przekracza 40 kW. W innym przypadku, konieczne jest zdecydowanie się na zupełnie inną taryfę, przeznaczoną dla nieruchomości cechujących się większym zużyciem energii elektrycznej.
Przeznaczona głównie dla domów prywatnych
Choć w większości przypadków, stawka ta znajduje zastosowanie w przypadku gospodarstw domowych o charakterze prywatnym, nic nie stoi na przeszkodzie, by była stosowana również w innych przypadkach. I tak, taryfa G11 jest odpowiednia dla internatów, domków letniskowych, garażów (o ile nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza) i wielu innych lokalizacji, w których nie istnieje żadna firma, a zużycie energii nie przekracza wskazanej wyżej wartości.
Warto mieć na uwadze, że ten rodzaj taryfy – właśnie ze względu na stałość stawki – nie jest najlepszym wyborem dla gospodarstw domowych, które ogrzewane są prądem. To prowadziłoby do znacznego wzrostu kosztów ogrzewania w stosunku do innych, lepiej do tego celu dostosowanych taryf prądu.