Punkty ładowania samochodów elektrycznych
Porady energetyczne

Punkty ładowania samochodów elektrycznych – gdzie ich szukać?

Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków i nie tylko. Jest to rozwiązanie ekologiczne, a także – na dłuższą metę – po prostu korzystne finansowo. Dzięki pojazdom napędzanym energią elektryczną, możliwe jest poczynienie znacznych oszczędności, a także poprawa stanu środowiska naturalnego.

Jak działają samochody elektryczne?

Pojazdy tego typu są zasilane energią elektryczną. Do działania nie potrzebują żadnej formy płynnego paliwa, a jedynie dostępu do źródła zasilania. Szerokie grono osób decyduje się na zakup domowych stacji ładowania do samochodu, jednak co zrobić w podróży?

Podczas dłuższych tras, na które nie wystarczy naładowanie samochodu w domu, doskonałym rozwiązaniem są punkty ładowania samochodów elektrycznych, znajdujące się w rozmaitych miejscach w Polsce i poza jej granicami. Wiele tego rodzaju stacji można zobaczyć na przykład na parkingach centr handlowych w największych polskich miastach, ale nie tylko.

Punkty ładowania samochodów elektrycznych – gdzie ich szukać?

Jeszcze kilka lat temu, ilość punktów, w których można by naładować samochód elektryczny, skutecznie odwodziła od tego pomysłu wiele osób. Było ich na tyle mało, że swobodne odbycie trasy z jednego końca Polski na drugi było po prostu niemożliwe z uwagi na zbyt małą ilość stacji ładowania.

Punkty ładowania samochodów elektrycznych

Na ten moment, ilość bezpłatnych stacji ładowania samochodów elektrycznych wzrosła na tyle, że można bezpiecznie stwierdzić, iż pokonanie trasy liczące kilkaset kilometrów jest możliwe. Aby upewnić się, że przy drodze, na której planowany jest wyjazd, znajdują się punkty, w których można by naładować elektryczny pojazd, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych”. Wówczas na mapie pokaże się pełna lista tego rodzaju miejsc.

Jeśli zatem niewielka ilość stacji ładowania była jedynym powodem odkładania zakupu pojazdu zasilanego energią elektryczną, na szczęście sytuacja w kraju ulega znacznej poprawie. Choć dokładna sytuacja zależy od części kraju, można stwierdzić, że co najmniej raz na kilkadziesiąt kilometrów można znaleźć stację ładowania pojazdów.