dostawcy prądu
Porady energetyczne

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Zmiana sprzedawcy prądu nie jest skomplikowanym zadaniem. Dzięki temu możemy obniżyć koszty rachunków za energię elektryczną i spełnić swoje oczekiwania. Na co zwrócić uwagę podczas zmiany? Jak samodzielnie zmienić sprzedawcę prądu?

Zmiana sprzedawcy prądu – o czym pamiętać?

Przy wyborze najlepszego sprzedawcy prądu bardzo ważna jest stawka cenowa. Poza tym nie zapominajmy o zwróceniu uwagi na:

  • Warunki przedłużenia lub wypowiedzenia umowy.
  • Czas trwania podpisanej umowy.
  • Sposób naliczania płatności i okres zapłaty.
  • Wysokość opłaty handlowej.
  • Dodatkowe usługi i promocje.
  • Koszty związane z zerwaniem umowy. 

Po przeanalizowaniu tych kwestii z pewnością łatwiej nam będzie podjąć decyzję odnośnie tego, jakiego dostawcę wybrać. 

Samodzielna zmiana sprzedawcy prądu

Możesz dokonać samodzielnej zmiany sprzedawcy prądu, bazując na kilku krokach. Pierwszym z nich jest wybór danej oferty, który często przyprawia o zawrót głowy. Pomocne są porównywarki i kalkulatory cen energii. Kolejną kwestią jest zawarcie umowy z nowym sprzedawcą prądu. W celu zapewnienia ciągłości dostawy prądu warto zawrzeć umowę z chwilą wygaśnięcia dotąd obowiązującego dokumentu. Następnie przystępujemy do wypowiedzenia umowy z dotychczasowym sprzedawcą energii elektrycznej. Zakończenie współpracy jest wykonywane na bazie złożonego oświadczenia.

Jeśli zmiana sprzedawcy prądu odbywa się pierwszy raz, poza umową z dostawcą, trzeba też zawrzeć umowę o świadczenie usług dystrybucyjnych z operatorem systemu dystrybucyjnego. Pamiętajmy o poinformowaniu OSD o zmianie sprzedawcy, co wykonamy dzięki formularzowi, jaki znajdziemy na stronie internetowej OSD.

Ostatnie etapy zmiany sprzedawcy prądu

Niekiedy konieczne jest dostosowanie układów pomiarowo-rozliczeniowych. Ma to miejsce wtedy, gdy licznik znajdujący się w domu uległ zbytniemu zużyciu. Odbiorca prądu nie jest obarczany kosztami takiego dostosowania, gdyż ponosi je właściciel układu linii dystrybucyjnych. Na końcu pozostaje nam rozliczenie końcowe z dotychczasowym sprzedawcą energii elektrycznej. Odbywa się na bazie dokonanego odczytu licznika.