turbina wiatrowa
Porady energetyczne

Jak działa turbina wiatrowa?

Turbiny wiatrowe w naszym kraju już od dłuższego czasu cieszą się ogromną popularnością. Odnawialne źródła energii to kwestie, które interesują coraz więcej osób. Pragniemy zadbać o ekologię, jednocześnie korzystając z dobrodziejstw, jakie daje otoczenie i przyroda. Jak działa turbina wiatrowa? Czym cechuje się to urządzenie? Jakie elementy posiada?

Zasada działania turbiny wiatrowej

Turbina wiatrowa to urządzenie, jakie zamienia energię kinetyczną wędrujących mas powietrza w energię mechaniczną, a na końcu elektryczną. Zasada działania turbiny wiatrowej jest znana oraz stosowana na rynku już od wieków. Najstarsze modele, bez prądnic, wykorzystywano do pompowania wody i mielenia zboża w młynach. Okazuje się, że istnieje wiele rodzajów turbin wiatrowych. Każde z nich bazuje na określonej budowie i wyprofilowanych skrzydłach, do których dołączą się oś sprzęgniętą mechanicznie lub hydraulicznie z prądnicą. Za pomocą skrzydeł, jakie są dołączone do osi, energia kinetyczna wiatru ulega przekształceniu na energię mechaniczną, która obraca wal prądnicy. Prądnica natomiast ma na celu generować energię elektryczną. 

Elektrownie wiatrowe

Współcześnie elektrownie wiatrowe pracują najczęściej przy wietrze wiejącym z prędkością od 5 do 25 m/s. Energia elektryczna, podobnie jak w przypadku baterii fotowoltaicznych, wytwarzana jest bezpośrednio za generatorem turbiny. Co ciekawe, nie nadaje się ona bezpośrednio do zasilania większości odbiorników, dlatego konieczne jest jej przystosowanie do parametrów, które są dostosowane do pracy odbiorników. Obecnie występują turbiny wiatrowe następującego typu:

  • o poziomej osi obrotu – HAWT.
  • o pionowej osi obrotu – VAWT. 

Pamiętajmy o tym, że turbiny wiatrowe mają wiele zalet. Przede wszystkim nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Wiatr jest odnawialnym źródłem energii, które pozwala zaoszczędzić na paliwie, procesach wydobycia i transportu. Tereny sąsiednie można z powodzeniem wykorzystać jako tereny rolnicze, co jest kolejnym atutem. Nie dziwi więc fakt, że elektrownia wiatrowa cieszy się popularnością.