Żadne przedsiębiorstwo nie może funkcjonować bez energii elektrycznej. W przeciwieństwie do odbiorców indywidualnych firmy mogą jednak kupować prąd na innych warunkach – po odmiennych stawkach, a przede wszystkim korzystając z innych taryf. Jakie możliwości są do wyboru i jak sprawić, by energia dla firm była jak najbardziej opłacalna?
Popularne taryfy dla przedsiębiorców
Wśród najczęściej wybieranych taryf energii elektrycznej dla przedsiębiorców warto wymienić C11 oraz C12a. Pierwsza z nich to taryfa całodobowa, odpowiednik G11 dla gospodarstw domowych. W takim wypadku energia dla firm niezależnie od pory dnia dostępna będzie w tej samej cenie. Inaczej jest przy C12a, która jest taryfą dwustrefową z prądem tańszym w godzinach pozaszczytowych i droższym w czasie szczytu. Obie taryfy są przeznaczone dla przedsiębiorstw zasilanych prądem o umownej niższej niż 40 kW.
Energia elektryczna dla dużych korporacji
Oprócz małych i średnich przedsiębiorstw na rynku funkcjonują jednak także naprawdę duże firmy oraz ogromne korporacje, dla których C11 czy C12 nie znajdzie zastosowania. Takie podmioty korzystają natomiast odpowiednio z taryf z grupy B oraz grupy A. Energia elektryczna dla firm o dużych rozmiarach musi mieć też większą moc umowną, stąd proponowane taryfy oznaczane są cyfrą „2” informującą o tym, że moc umowna przekracza 40 kW. Podstawowe taryfy wybierane przez takie podmioty to B21 oraz A21, czyli całodobowe taryfy jednostrefowe. Istnieje także możliwość skorzystania z B22 oraz A22 – odpowiedników taryfy G12.
Taryfy trójstrefowe
Na rynku działają też firmy, dla których bardziej korzystne okażą się taryfy trójstrefowe. W takim wypadku energia dla firm rozliczana jest według aż trzech różnych stawek – dla szczytu przedpołudniowego, południowego oraz dla pozostałych godzin. Przedział czasowy odpowiadający poszczególnym stawkom może się różnić w zależności od sprzedawcy, a ponadto ulegać zmianie odpowiednio z następstwem poszczególnych pór roku czy konkretnych miesięcy.