Energia elektryczna, czyli popularnie określany prąd, to wartość, bez której nie jesteśmy dziś w stanie normalnie funkcjonować. Rynek energetyczny w Polsce jest segmentaryczny, a jego poszczególne części, które odpowiadają za inne funkcje, składają się na jeden organizm. Często pojęcia związane z poszczególnymi segmentami bywają mylone. Sprawdźmy jak zmienić dostawcę prądu i czy w ogóle jest to możliwe.
Dostawca, sprzedawca i dystrybutor – to nie to samo
Żeby móc zrozumieć kwestie związane z tym jak szybko i skutecznie zmienić dostawcę prądu, należy dobrze poznać znaczenia poszczególnych definicji związanych z segmentami rynku energetycznego. Tymczasem, klienci, czyli odbiorcy energii elektrycznej, bardzo często nie rozumieją specyfiki funkcjonowania rynku i mylą poszczególne podmioty. Sprzedawcy zazwyczaj bywają myleni z dystrybutorami, czyli jego dostawcami.
Sprzedawca
Sprzedawca to podmiot, który działa na podstawie koncesji wystawionej przez Urząd Regulacji Energetyki. Zadaniem tego podmiotu jest, jak sama nazwa wskazuje, sprzedaż energii elektrycznej, która nie musi należeć do sprzedawcy, a może być odkupiona od producenta. To, co warte podkreślenia, to fakt, że sprzedawca nie musi być dostawcą. Jest to zatem segment, który odpowiada za obrót prądu. Odbiorca energii może wybrać dowolnego sprzedawcę.
Dostawca
Dostawca energii bywa inaczej określany także jako dystrybutor. Jest to podmiot, który jest odpowiedzialny za ciągłość dostaw i sprawność infrastruktury. Ich zadaniem jest zatem skuteczne zaopatrywanie odbiorców w prąd. Dostawca energii musi zapewnić pewne parametry techniczne dotyczące jakości przesyłanej energii. Są to przede wszystkim: odpowiednie napięcie prądu oraz jego moc. Dostawca jest także odpowiedzialny za jak najszybsze usuwanie zakłóceń w przesyle. Dystrybutor jest odgórnie przydzielony do pewnego rejonu kraju i odpowiada za ciągłość dostawy na nim. Jako taki, nie podlega zmianie. Klient może zmienić jedynie sprzedawcę, nie zaś dostawcę, wiąże się to z możliwością decydowania o warunkach konkretnej taryfy.