Systematyczne wzrosty cen energii elektrycznej są bardzo dużą motywacją do poszukiwania oszczędności. W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się między innymi kompensacja mocy biernej, która pozwala zaoszczędzić na prądzie nie tylko w gospodarstwie domowym, ale również w firmie.
Kompensacja mocy biernej – co warto o niej wiedzieć?
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niemal wszystkie urządzenia elektryczne, które zasilane są prądem pobierają nie tylko energię czynną, ale również bierną. Moc bierna indukcyjna, jak łatwo się domyślić powoduje zwiększenie strat cieplnych i co najgorsze znacząco ogranicza sprawność linii przesyłowych oraz transformatorów. Dzięki zredukowaniu albo całkowitemu wyeliminowaniu mocy biernej można wydłużyć nie tylko żywotność kabli energetycznych, ale również wielu innych elementów sieci zasilającej, których ewentualna wymiana wiąże się z dużymi wydatkami.
Jak działa kompensator?
Przy zakupie odpowiedniego kompensatora można pozbyć się raz na zawsze problemu z energią bierną. Podłączony do odbiornika kondensator automatycznie pobiera z odbiornika energię bierną pojemnościową w momencie, gdy jest ona zwracana do sieci. Warto wspomnieć także i o tym, że mechanizm ten działa w drugą stronę. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby specjalna bateria w zestawie kompensacyjnym była idealnie dobrana do rzeczywistego zapotrzebowania. Przy źle dobranej baterii można niestety narazić się na dodatkowe koszty.
Rozwiązania dla firm
Jak wspomniano powyżej kompensacja mocy biernej może okazać się doskonałym wyborem dla firm, które korzystają z nowoczesnych maszyn elektrycznych i dużych hal produkcyjnych. W zwykłym przedsiębiorstwie moc bierna może generować koszty nawet powyżej 500 zł, dlatego też warto na poważnie zainteresować się sprawdzonym układem kompensacyjnym. Na rynku jest bardzo wiele rzetelnych firm, które oferują profesjonalne audyty elektroenergetyczne. To właśnie dzięki nim można dowiedzieć się, czy zakup nowych kondensatorów i baterii będzie dobrym wyborem. U większości firm inwestycja zwraca się w ciągu 2 lat.